نمای اسپایدر

نمای اسپایدر چیست؟

در این مقاله مختصری درباره نمای اسپایدر صحبت می کنیم تا شما خوانندگان عزیز بتوانید با ذهنی باز متریال نمای ساختمان خود را انتخاب کنید.

معرفی نمای شیشه ای اسپایدر:

علت نام گذاری نمای اسپایدر بیشتر  به خاطر این دو دلیل است اولا اینکه یراق آلاتی که برای اتصال نمای شیشه اسپایدر استفاده می شود شبیه به عنکبوت هستند از این رو به آنها شیشه های عنکبوتی و در اصل شیشه اسپایدر گویند. دوما اینکه شیشه های اسپایدر به صورت مشبک  بر پایه محور است شبیه به عنکبوت ، از این رو به این نوع شیشه ها، شیشه های اسپایدر یا نمای اسپایدر می گویند.

نماهای اسپایدر به دلیل اتصالات پیشرفته ای که نسبت به سایر ساختمان های اطراف خودشان دارند متمایز می شوند و توجه هر انسانی را به خود جلب می کند و هر بیننده ای مجذوب این شاهکار مهندسی می شود. بارزترین جایی که حتما با نمای اسپایدر بر خورده اید در مجتمع های تجاری و تفریحی بوده و مطمئنا برای شما هم اتفاق افتاده است که به این اتصالات خیره شوید و سعی کنید از زیبایی بی بدیل این شاهکار مهندسی سر در بیاورید که چگونه این شیشه ها به صورت شبکه ای نمای ساختمان حساسی را پوشانده اند و چگونه استحکام کافی در زمان زلزله یا برخورد ضربه را دارند.

حقیقت این است که شیشه و استراکچر نمای اسپایدر سازه های پیشرفته ای هستند  که توسط مهندسین عمران محاسبه  خواهند شد و در آن تمام بارهای جانبی مانند باد ،ضربه، زلزله، آتش سوزی و غیره مورد محاسبه قرار می گیرد و سپس با توجه به کاربرد و سایر شرایطی که مهندسان پیشبینی کرده اند نمای اسپایدر را اجرا می کنند. گاه با ستون فلزی ، گاه با استراکچر فری فرم ، گاهی با سازه های کابلی و گاهی هم با تیغه های شیشه ای شیشه اسپایدر در محل ساختمان اجرا می شود.

نمای اسپایدر دارای سیستم های متنوع ساختار استراکچر از قبیل سیستم سازه های فلزی ، کابلی  و شیشه ای می باشد که با توجه به کاربری ساختمان ،محاسبا ت بارگزاری و هزینه از آنها استفاده می شود. استفاده از هرنوع ساختار شیشه در این نما بلامانع بوده که با توجه به شرایط محیطی و کاربری نما تعیین می گردد. با پیشرفت پوشش های شیشه ای و تمایل معماران به خلق پوسته های جدید، کار آمد و زیباتر پوسته های اسپایدری پا به عرصه گذاشتند.

نمای اسپایدر شیشه ای به نوعی از نماهای مدرن شیشه ای گفته می شود که در آن شیشه بوسیله اتصالات نقطه ای به سازه متصل می گردد. استراکچر این سازه، بیشتر  به صورت شبکه ی پروفیل های عمودی از جنس فلز و یا شیشه میباشد که با جوش ، پیچ و مهره به یکدیگر متصل میشوند. کاربرد اصلی نمای اسپایدر در ساختمان های تجاری و اداری بوده و در صفحه شیشه هیچ گونه سازه عمودی و افقی مشاهده نمی شود، موردی که در نماهای کرتین وال لامل بعنوان یک ضعف مطرح می گردد.

تفاوت عمده سیستم های اسپایدری استفاده از استراکچر اصلی آن است . جنس و آلیاژ استنلیس استیل اسپایدر مصرفی مثلا آلیاژ ۳۰۴ یا ۳۱۶  و برند تولید کننده یراق آلات در کیفیت کار نقش بسزایی خواهد داشت.

. کلیه این پارامترها باعث ارائه قیمتهای متفاوت و همچنین کیفیتهای متفاوت این محصول می باشد.

مزایا و معایب نمای شیشه ای اسپایدر

در تمام مقالات سایت شرکت اریکه افراز تلاش شده است که درک درستی به خواننده نسبت به هریک از متریال هایی که در نمای ساختمان ها به کار می رود داده شود. یکی از مهمترین بخش ها که درک عمیقی از متریال های مختلف به مخاطب می دهد بخش مزایا و معایب هر متریال است در اینجا نیز قصد داریم مزایا و معایب نمای اسپایدر را بگوییم:

معایب :

• دیتیل پیچیده بازشو

• نیاز به محاسبات سازه و کنترل توسط مهندسین عمران در مقایسه با سیستم های مشابه مانند کرتین وال که نرم فزار ساده محاسباتی دارند

مزایا :

• وزن کم سازه و اتصالات نسبت به سازه های دیگر

• شفافیت یکپارچه نما

• سادگی جزییات اجرا

• امکان اجرا سطوح پیچیده بدون نیاز به فرم دهی سازه

• تنوع سیستم های زیرمجموعه نمای اسپایدر

• مقاومت در برابر نیروی زلزله از طریق امکان جابجایی نما

• دقت بالای خطوط افقی و عمودی(درز شیشه ها)

• اجرای سریع و آسان.

• قابلیت تلفیق با نماهای دیگر.

• قابلیت نصب لایه های لمینیت تزئینی مختلف و همچنین لایه های مقاوم در برابر حرارت و تابش شدید نور خورشید در شیشه ها.

سیستم انتقال بار

سازه نگهدارنده اسپایدر می‌تواند کابل، خرپا و یا سیتمهای متنوع دیگر باشد. تصمیم گیری در این خصوص بر عهده معمار و مهندس طراح سازه می‌باشد. هرکدام از این دیتایل‌ها مزایا و معایبی دارند که به بررسی آن می‌پردازیم.

اسپایدر با سازه لوله ای

این سیستم رایج ترین روش اجرای اسپایدر است که با استفاده از لوله های استیل یا فولادی قابل اجرا خواهد بود.

اسپایدر با سازه لوله ای

اسپایدر با سازه خرپافلزی

در این روش خرپا  فولادی جهت تحمل بار مرده و بار های دینامیکی محاسبه میشود و اسپایدرها با جوش و پیچ بر روی این سازه نصب خواهند شد و بار های جانبی  را به سازه منتقل می‌کنند. محاسبه خرپای بسیار  مهم بوده و تولید این گونه خرپا نیز به سرعت انجام می‌پذیرد.

اسپایدر با سازه خرپافلزی

اسپایدر با سازه کابلی

در این روش سازه‌ای از کابل ،  پس از نصب پیش تنیده می شود و استراکچر وظیفه تحمل بار وانتقال آن به تکیه گاه‌ها را بر عهده می‌گیرد. ویژگی خاص این گونه نما زیبایی منحصر به فرد آن می‌باشد که دلیل آن ظرافت در مقاطع استراکچر است. محاسبه این مدل سازه‌ها پیچیده بوده و شرکت اریکه افراز معتبر ترین شرکت ایرانی قادر به انجام محاسبات مربوط می‌باشد

اسپایدر با سازه کابلی

اسپایدر با سازه اسپیس فریم یا فری فرم

سازه‌های اسپیس فریم  (space frame) و فری فرم  (free form)

 دارای فرم‌های هندسی منظمی می‌باشند که به طور متحد و با شکال هندسی منظم و زیبا  در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. این گونه استراکچر ها به وسیله بست اتصال به یکدیگر متصل می‌گردند و شکل و سازه محکم و زیبایی را خلق می‌کنند که به واسطهٔ شکل و ساختار هندسی خر پایی باعث استحکام سازه در جهات مختلف  می‌گردد .

برای ساخت انواع فضاها از قبیل سقف ووید ، دیوار خود ایستا ، سقف مجتمع های تجاری و … با  اجرای دقیق  به اشکال سطوح کروی، عرق چین و چند قوسی و غیره کاربرد دارد.

 در این روش اسپایدر با کمک یک کانکتور بر روی استراکچر اصلی می نشیند.

space frame

اسپایدر فین گلس

به علت اینکه در این نوع نما انتقال بار به سازه توسط پایه شیشه‌ای دو یا سه لایه صورت می‌گیرد. حاصل کار وسعت دید یک پارچه ، ظرافت ، زیبایی و شفافیت  فوق العاده می‌باشد. همچنین با استفاده از این روش می توان جداره های شیشه ای تا ارتفاع ۷ متر را طراحی کرد. سازه نگهدارنده این روش به جای فلز، شیشه می باشد، به این ترتیب که یک تیغه شیشه ای لمینیت عمود بر صفحه نما در پشت نما قرار گرفته و پنجه های اسپایدر بر روی آن نصب می گردند سپس می توان شیشه های نما را نصب نمود.

اسپایدر فین گلس
اسپایدر فین گلس

اسپایدر کلمپ/ ایکس

پنجه اسپایدر را می‌توان به شکل‌های مختلف طبقه بندی نمود ولی معمول ترین آن سیستم‌های کلمپ و ایکس می‌باشد. قطعات کلمپ بصورت یک گل میخ و یا یک قطعه صلیب شکل بوده که شیشه را در خود جای می‌دهند و قطعات ایکس قطعاتی هستند که بصورت حرف ایکس و یا اچ انگلیسی بوده و توسط پیچ‌هایی که در شیشه جاسازی می‌شوند به اسپایدر متصل می‌گردند.

اسپایدر کلمپ/ ایکس

شیشه اسپایدر دوجداره

با کمک قطعه اورینگ خاص مربوط  که در قسمت حفاظ  گازدار شیشه قرار می‌گیرد می‌توان تا شیشه‌های ۴ جداره گازدار و لمینیت نیز تولید نمود. هم اکنون در ایران بزرگترین شیشه سکوریت لمینت قابل تولید ۶ متر طول و ۲٫۴ متر عرض دارد یعنی ۱۴.۴ متر مربع که شرکت اریکه افراز یکی از تولید کنندگان این سایز شیشه خاص می باشد.

همانطور که مقدمه و در مزایا معایب شیشه های اسپایدر گفته شد محاسبات نمای اسپایدر الحق و الانصاف محاسبات بسیار پیچیده و دقیقی دارند. محاسبات دقیق و اجرای دقیق هر دو مکمل یکدیگر اند گاهی یک اختلاف چند میلی متری به ساختار کلی شبکه نمای اسپایدر آسیب می رساند. از این رو تمام مراحل از اندازه گیری نما تا ساخت در کارخانه تا محاسباتبی که مهندسان و مشاوران انجام می دهند با دقت بسیار بالایی انجام می شود و تقریبا هر گونه خطایی را به صفر می رسانند. اما زیبایی بی نظیری که این نما ایجاد می کند و  تمایزی که با سایر ساختمان ها دارند این سختی ها را برای هر پیمانکار و مجری طرحی دلپذیر و دل نشین می کند.

ابعاد شیشه اسپایدر کاملا دست طراحان و مهندسان است که با توجه به کاربری ساختمان و شرایط طراحی و مهندسی ابعاد پنل های نمای اسپایدر را تعیین می کنند اما به طور کلی هر چه ابعاد شیشه های اسپایدر بزرگتر باشد در کنار پیچیدگی بالا زیبایی بیشتری به ساختمان می دهد. ضخامت شیشه اسپایدر بین ۱۲ میلیمتر متر تا ۳۰ میلی متر هستند که با استفاده از یراق آلات  فولادی ضد زنگ که مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند به سازه متصل می شوند.

نمای اسپایدر از جنس شیشه نشکن (سکوریت یا سکوریت لمینیت) است که در برابر ضربه ،زلزله ،آتش سوزی و غیره استحکام و مقاومت بالایی دارند. علاوه بر این ویژگی ها شیشه های اسپایدر عایق صوتی و حرارتی هستند که آسایش لازم برای ساکنین را فراهم می کند و تلاف انرژی بسیار کمی دارد زیرا در اجرا و عایق بندی دقت بسیار بالایی صرف می شود.

از شیشه اسپایدر در نمای مجتمعهای تجاری و تفریحی ، فرودگاه ها، بانک ها، وزارت خانه ها، مراکز خرید، برج ها، سفارت خانه ها، استخر های سر پوشیده و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت شیشه اسپایدر:

با توجه به مسایل و پیچیدگی هایی که در بالا گفتیم قیمت اجرای نما اسپایدر تابع شرایط بسیار خاصی است و بنابراین قیمت هزینه هر شیشه اسپایدر بسته به نوع پروژه متفاوت است. زیرا هر پروژه بسته به مساحتی که برای اجرای نمای اسپایدر انجام می شود، پیچیدگی های نما، نوع کاربری ساختمان، میزان پیچیدگی های محاسباتی، مدت زمانی که مهندسان صرف محاسبات می کنند، نوع اجرا از نظر با استراکچر سازه پایه استیل ، سازه کابلی یا تیغه شیشه ای، شرایط نصب و بسیاری عوامل دیگر  دست به دست هم می دهند تا قیمت یک پروژه شیشه اسپایدر را تعیین کنند.

یراق آلات

علاوه بر این نوع یراق آلاتی که استفاده می شود نیز مانند فین گلس نوع ۱ یا ۲ ، روتل یک جداره یا دو جداره نوع استیل به کار رفته نیز تنوع قیمتی بالایی دارند از این رو در قرار دادی که با شرکت پیمانکاری فعال در حوزه ساخت نما اسپایدر است تمام این موارد را به ریز در قرار داد خود درج کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *