انواع شیشه های ساختمانی

 • arikeafraz 

در این مقاله دو نوع شیشه ساختمانی لمینت و سکوریت را معرفی میکنیم و تفاوت ها و شباهت ها و مزایای هر کدام را مورد بررسی قرار میدهیم.

شیشه سکوریت ( Tempered glass )
زمانی که عواملی همچون مقاومت مکانیکی و ایمنی به عنوان مهم ترین فاکتورهای تصمیم گیری برای انتخاب شیشه مطرح می گردد، شیشه سکوریت اولین نوع شیشه ای است که به ذهن طراح می رسد. شیشه سکوریت با دارا بودن تاریخچه طولانی (از سال ۱۹۲۹ میلادی) به عنوان شیشه نشکن به طور عام نیز شناخته می شود. تفاوت این نوع شیشه با شیشه معمولی در فرآیند تولید آن است که می‌تواند باعث افزایش تنش‌های قابل تحمل در انواع شیشه شامل شیشه رنگی، رفلکتیو، چاپ شده و… شود (به صفحه محصولات شیشه سکوریت مراجعه شود). به عبارتی الگوی شکست شیشه در فرآیند سکوریت سازی تغییر می‌کند و سایر ویژگی های شیشه همچون رنگ، درصد عبور نور، عایق صوتی و حرارتی بودن، وزن، ضریب انبساط و انقباض و … ثابت می ماند. تمام مراحل تولید این شیشه از شستن، دیاموند کردن لبه ها، خنک سازی و … باید با دقت بسیار بالا و حداقل خطای انسانی او با استفاده از ماشین آلات و دستگاههای پیشرفته انجام شود تا از کاهش کیفیت و موج دار شدن شیشه جلوگیری به عمل آید. توانایی کوره های سکوریت بر مبنای تولید شیشه با ابعاد و ضخامت های متفاوت سنجیده می شود. به طور مثال یکی از جدیدترین کوره های سکوریت در دنیا کوره‌ای است که امکان تولید شیشه با ضخامت ۴ تا ۲۰ میلیمتر و حداکثر ابعاد ۲۴۵۰ در ۴۸۰۰ با حداقل میزان موج درون شیشه را دارد که برای تولید شیشه در ابعاد جامبو می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین نحوه سکوریت کردن این کوره از طریق سیستم Convection باعث قابلیت کاربرد آن برای شیشه‌هایی همچون شیشه های کنترل کننده انرژی و تولید شیشه نیمه سکوریت شده است. شیشه نیمه سکوریت (Heat Strength) با مقاومت حدود دو برابر بیشتر از شیشه های معمولی برای مواردی که به شیشه با مقاوم کمتر از شیشه سکوریت نیاز است (همانند ساختار شیشه لمینت) به منظور کاهش هزینه ها به کار می رود. در ساختار لمینت به دلیل آنکه نیاز است شیشه مورد استفاده بدون انحنا و موج باشد تا از ایجاد حباب در بین شیشه ها جلوگیری به عمل آید، استفاده از شیشه نیمه سکوریت نسبت به شیشه معمولی ارجحیت دارد. همچنین در مواردی همچون ساختمان های معمولی به دلیل شرایط اقلیمی لازم است که شیشه بتواند در برابر نیروی باد یا تنش حرارتی خاصی مقاومت لازم را داشته باشد. در این صورتا ستفاده از شیشه نیمه سکوریت می تواند به عنوان یک گزینه مطرح گردد. کوره های حرارتی المنتال نوع قدیمی تر و کم هزینه تر کوره های سکوریت می باشند که گرما را از طریق المنت القا می کنند. از جمله عوامل مهم در کوره های سکوریت و فرآیند سکوریت فشار هوای وارده می باشد. این فشار هوا متناسب با ضخامت شیشه توسط اینورترهای مجهز قابل تنظیم می باشد. هر چه ضخامت شیشه کمتر باشد فشار هوای بیشتری مورد نیاز است. به همین دلیل بسیاری از کارخانجات قادر به تولید شیشه سکوریت ۴ میل نمی باشند. لازم به ذکر است که پس از فرآیند سکوریت امان برش مجدد شیشه وجود ندارد. این موضوع باید برای شیشه‌های الگویی در نظرگرفته شود و تمام برش ها، سوراخکاریها و … بر روی شیشه خام انجام گیرد.

نصب شیشه سکوریت

شیشه سکوریت از جمله شیشه های پرکاربرد در صنایع مختلف می باشد که دارای مقاومت بالایی در برابر ضربه و فشار است. اما نکته قابل اهمیت در نصب شیشه سکوریت وجود دارد این است که:

 1. اندازه های شیشه باید قبل از تولید به صورت دقیق توسط کارشناسان گرفته شود تا دقیقا در همان ابعاد و اندازه برش سپس تولید شود، در غیر این صورت امکان برش بعد از تولید آن وجود ندارد.
 2. در هنگام نصب شیشه سکوریت باید توجه شود که به لبه ها و گوشه های شیشه ضربه ای وارد نگردد و همچنین در زمان نصب شیشه سکوریت، استفاده از ابزارها و یراق آلات روی شیشه خراشی ایجاد نگردد.
 3. شیشه سکوریت، به دلیل ساخت و تولید در ابعاد و اندازه های گوناگون و حتی شیشه جام ویژه که در ابعاد بزرگتر تولید می شود باید برای حمل شیشه سکوریت به محل انجام پروژه به صورت کاملا با احتیاط و استفاده از خودروهای مخصوص انجام شود تا از بروز مشکلات احتمالی و آسیب رسیدن به شیشه جلو گیری شود.
 4. شیشه سکوریت به‌عنوان یک شیشه مقاوم و زیبا بیشترین استفاده را برای درب، پارتیشن و… را دارد. به همین دلیل امروزه فروش و نصب شیشه سکوریت به دلیل نوع تولید و برش آن به‌عنوان یک کار تخصصی شناخته می‌شود. فروش و نصب شیشه سکوریت به این صورت است با تماس با شرکت الماس شیشه جهان نما می‌توانید ابعاد و اندازه‌های شیشه موردنظر خود را اعلام کنید تا در کارخانه شیشه‌ها به همه اندازه قبل از تولید برش داده شود و سپس تولید و نصب می‌گردد.
 5. کارشناسان شرکت الماس شیشه جهان نما پس از اعلام درخواست مشتریان گرامی و پس از تاییدات و توافقات اولیه جهت عقد قرارداد به محل نصب رفته و از محل نصب نیز بازدید به عمل می‌آورند و اندازه‌گیری اولیه را انجام می‌دهند.
 6. شرکت الماس شیشه جهان نما با ارائه طرح ۳D دهنه کار به مشتریان خود کمک می‌کند تا شِمای کار را قبل از نصب ببینند.
 7. در این مرحله پس از تائید نهایی دستور نقشه برای ساخت و تهیه و آماده‌سازی ملزومات به بخش کارخانه رفته و پس از آماده‌سازی شیشه (سکوریت) در ابعاد مورد نیاز، گروه نصاب مجرب و کارآزموده شرکت الماس شیشه جهان نما ، عملیات نصب را انجام می دهند

طریقه تشخیص شیشه سکوریت

شیشه های سکوریت از نظر سایز و شکل ظاهری مشابه سایر شیشه ها می باشند بنابر این تشخیص شیشه سکوریت شده از شیشه خام (غیر سکوریت) مشکل می باشد. یکی از ویژگی های شیشه سکوریت شده ایمنی آن می باشد. این شیشه در اثر ایجاد ضربه دیرتر می شکند و بعد از شکست به قطعات ریزتری تبدیل می شود که کاملا بی خطر می باشد. شیشه سکوریت قابلیت برش را بعد از عملیات مقاوم سازی ندارد. در حالی که شیشه معمولی قابلیت برش را دارد. شیشه سکوریت به هیچ عنوان قابلیت برش و فرم دهی و سوراخ شدن ندارد. یک نکته مهم در مورد شیشه سکوریت وزن آن می باشد، شیشه سکوریت و شیشه معمولی از لحاظ وزنی با ابعاد یکسان مشابه هستند. از دیگر تشابهات این دو شیشه می توان به رنگ و شفافیت و همچنین ضخامت آنها اشاره کرد. در واقع ممکن است شیشه های معمولی و سکوریت در ضخامت های مشابه تولید و عرضه گردند. به همین علت در هنگام تشخیص شیشه سکوریت باید به شباهت های شیشه ها دقت شود.

برخی روش های تشخیص شیشه سکوریت:

۱- برش دادن شیشه با الماس: در سطح شیشه سکوریت به وسیله ابزار های سخت مانند الماس نیز خراش ایجاد نمی شود.

۲- نگاه کردن به شیشه سکوریت تحت زاویه: در صورت نگاه کردن به سطح شیشه با زاویه ۲ تا ۵ درجه، موجهایی به با فاصله از هم مشاهده می شود.

۳- استفاده از عینک مخصوص پلارید: در صورت استفاده از عینک پلارید می توان نقاطی با قطر بین ۲ تا ۵ سانتیمتر را مشاهده نمود که نشان دهنده سکوریت بودن شیشه می باشد.

کاربردهای شیشه سکوریت در ساختمان

به دلیل رعایت اصول ایمنی، استفاده از شیشه معمولی در بسیاری از موارد ساختمانی ممنوع است. اما نصب شیشه سکوریت  را به علت امنیت بالایی که دارد، تقریبا می توان در تمام قسمت های ساختمان انجام داد.

کاربرد شیشه سکوریت بیرون ساختمان

از شیشه های سکوریت می توان در ساخت نمای خارجی ساختمان، مثل پوشش بالکن و آلاچیق استفاده کرد. شیشه های سکوریت به گونه ای ساخته می شوند که در مقابل باد شدید، حرارت بالا، سرمای زیاد و رطوبت بسیار مقاوم هستند. بنابراین به کار بردن آن ها در نمای ساختمان علاوه بر ظاهر زیبا، کیفیت مطلوبی از استحکام را نیز به همراه دارد.

کاربرد شیشه های سکوریت در درب های ساختمان

طبق قوانین ساخت و ساز جدید، به منظور افزایش و حفظ ایمنی محیط مسکونی و تجاری، تمامی شیشه‌های بکار رفته در دربها یا پانلهای ثابت باید از نوع شیشه سکوریت استفاده گردد. علاوه بر این هر درب که بعنوان درب ورودی و خروجی ساختمان در مجاورت با پیاده رو قرار دارد باید با استفاده از شیشه سکوریت ساخته شود.

کاربرد شیشه سکوریت به عنوان پله و محافظ شیشه ای

استفاده از شیشه های سکوریت در پاگرد و مجاورت پله ها، جهت جلوگیری از سقوط افراد، کاربرد بسیاری دارد. پله ها جزو مکان های خطرناک در هر ساختمان محسوب می شوند و استفاده از شیشه های سکوریت که مقاومت بالایی در مقابل ضربه و شکستکی دارند، در پله ها بسیار رایج است همچنین امروزه از شیشه سکوریت در ساخت پله های شیشه ای نیز استفاده می شود. به کار بردن شیشه در ساخت منزل، یکی از خاص ترین و جذاب ترین دکوراسیون ها را برای شما ایجاد خواهد کرد.

کاربرد شیشه سکوریت در مناطق مرطوب ساختمان

احتمال شکستن  و سقوط افراد در نواحی مرطوب ساختمان همچون کابین حمام و یا در نزدیکی وان آب داغ یا سونا بالاست و بهتر است در این مکانها از شیشه سکوریت استفاده شود که خطر شکستگی و آسیب دیدن افراد را کاهش دهد.
همچنین شیشه سکوریت بدلیل مقاومت بالایی که در برابر شکستگی و حرارت دارد برای استفاده در ساختمانها و بعنوان شیشه حمام، پنجره، درب، راه پله و غیره مناسب است.

مزایای شیشه سکوریت

 • ایمنی

ایمنی ویژگی اصلی شیشه سکوریت است. استفاده از شیشه سکوریت خطر آسیب ناشی از قطعات شکسته شیشه را کاهش می‌دهد. شیشه سکوریت به دلیل پیوند مولکولی که در اثر فرآیند سکوریت بین مولکولهای شیشه ایجاد می شود، در هنگام شکسته شدن به قطعات ریز و بدون لبه تیز تقسیم می شوند.

 • استحکام

شیشه های سکوریت بسیار قوی تر از شیشه معمولی هستند. فرایند مورد استفاده برای ایجاد آن موجب پیوند قوی بین مولکول‌ها در شیشه می شود. این بدین معنی است که شیشه سکوریت را می توان در مواردی که نیاز به یک سطح قوی ترهست مورد استفاده قرار داد.

 • تمیز کردن

در صورتی که شیشه سکوریت شکسته شود، تمیز کردن آن آسانتر است. از آنجایی که آن به قطعات ریز و بدون لبه تیز شکسته می شود، جارو کردن آنها را راحت تر است. شما می توانید به راحتی آن را بدون هیچ گونه خطر بریدن تمیز کنید.

 • دوام

شیشه سکوریت از دوام بیشتری نسبت به شیشه های معمولی برخوردار است و می تواند تغییرات آب و هوایی شدید مانند باران های سنگین، بادهای قوی و فشار باد سهمگین را تحمل نماید.

 • مقاوم در برابر حرارت

یکی از اثرات فرآیند سکوریت سازی شیشه این است که مقاومت حرارتی آن بیشتر است. پایداری حرارتی شیشه سکوریت دو برابر بیشتر از شیشه معمولی است.این بدان معنی است که شیشه سکوریت می تواند دماهای بالاتری را بدون ترک خوردی تحمل نماید. این موضوع به حفظ دما در ساختامن کمک کرده و باعث می شود انرژی بیشتری در خانه حفظ شود.

تفاوت شیشه لمینت و شیشه سکوریت

به منظور تشخیص شیشه لمینت از شیشه سکوریت باید با تفاوتها و شباهت¬های بین آنها آشنا شویم. به همین منظور این دونوع شیشه را از لحاظ موارد زیر مورد بررسی قرار می دهیم:

۱- وزن شیشه:

یک شیشه لمینت دولایه بدلیل آنکه از دو شیشه تخت و یک لایه طلق PVB تشکیل شده است، نسبت به شیشه سکوریت و ساده تک جداره سنگین تر است. اما در مقایسه با شیشه سکوریت دوجداره و شیشه فلوت دوجداره به میزان کمی اختلاف وزن دارد.

۲- میزان ایمنی:

یکی از ویژگی های مهم شیشه سکوریت تحمل فشار شیشه می باشد. میزان تحمل فشار در شیشه سکوریت بسیار بالا می باشد عوامل مهمی در تعیین میزان تحمل فشار شیشه تاثیر گذار می باشد؛ به عنوان مثال صحیح بودن مراحل تولید شیشه سکوریت، نوع کوره تولید شیشه و حتی میزان ضخامت شیشه در میزان تحمل فشار شیشه تاثیر گذار است. اما باز هم شیشه های لمینت، امنیت و ایمنی بالاتری نسبت به شیشه سکوریت دارد. درست است که شیشه سکوریت در برابر ضربه مقاومت بالایی از خود نشان می دهد، اما در انتها شکسته می شود و فرو می ریزد. اما شیشه لمینت پس از شکسته شدن نیز بعنوان یک مانع فیزیکی مانع ورود افراد به ساختمان می شود. به همین دلیل در بانک ها، مراکز امنیتی و نگهداری از اشیا با ارزش بهتر است از شیشه لمینت استفاده شود.

۳- رنگ و شفافیت:

میزان شفافیت شیشه سکوریت با شیشه های معمولی یکسان است اما شفافیت و رنگ شیشه لمینت به لایه pvb استفاده شده در بین دو لایه شیشه بستگی دارد.

۴- شکسته شدن:

شیشه لمینت بعد از شکسته شدن به دلیل وجود طلق pvb فرو نمی ریزد اما شیشه سکوریت در هنگام شکست به قطعات ریزی تقسیم می شود و فرو میریزد که این قطعات ریز به صورت گرد شده و بدون لبه های تیز می باشد. در شیشه های ساده شکست شیشه بسیار خطرناک یوده و شیشه ها با لبه های تیز و خطرناک فرو می ریزد به همین دلیل در شیشه های با ابعاد بهتر است از شیشه سکوریت استفاده شود و اگر حساسیت و ایمنی بیشتری مدنظر است شیشه لمینت گزینه بسیار مناسبی است.

۵- قابلیت تغییر یا برش:

هر دونوع شیشه سکوریت و لمینت قابلیت تغییر و برش پس از تکمیل فرآیند تولید را ندارند. به همین سبب تغییراتی مانند تغییر ابعاد، سوارخ کاری، لول زنی و برش های خاص قبل از عملیات سکوریت شدن و لمینت شدن باید صورت گیرد.

۶- مقاومت در برابر ضربه:

مقاومت و استحکام شیشه لمینت و شیشه سکوریت نسبت به شیشه ساده بسیار بیشتر است. در صورتی که شیشه لمینت از شیشه سکوریت تولید شده باشد، مقاومت آن بالاتر از شیشه سکوریت است. اما در صورتیکه دو شیشه بکار رفته در شیشه لمینت از شیشه ساده باشد، مقاومت آن نسبت به شیشه سکوریت کمتر است. شیشه نشکن یا سکوریت نسبت به شیشه ساده ۴ بار مقاوم تر است.